A kollégiumi jelentkezéssel kapcsolatos kérdések

Hogyan tudom leadni a kollégiumi férőhely pályázatomat?

Neptun Tanulmányi Rendszer felületén: Ügyintézés → Kollégiumi jelentkezés menüpontnál szükséges kiválasztani az aktuális, 2025/2026 tanévre szóló  jelentkezési időszakot, majd lehetőséged van a pécsi kollégiumok között prioritás sorrendet megadni, vagy vidéki kollégiumot választani. Fontos, hogy az itt megadott sorrend nem garantálja, hogy az első helyen megjelölt kollégiumba nyersz felvételt! A jelentkezés gombra kattintva megjelenő űrlapot ki kell töltened, majd leadást követően kinyomtatva és aláírva kell beküldened postán vagy személyesen eljuttatni a Központi Pályázati és Szolgáltató Irodára.

Szeretném a szociális helyzetem figyelembevételét is kérni, hogyan tudom ezt megtenni? Milyen dokumentumokat szükséges csatolni?

A szociális helyzet felmérése és igazolása elkülönül a kollégiumi pályázati űrlaptól, így mindkét űrlapot külön-külön kell kitöltened. Előszőr a „Szociális helyzetfelmérő adatlap” (Ügyintézés / Kérvények menüpont) kitöltése szükséges, majd pedig a fent részletezett módon a kollégiumi jelentkezés benyújtása következik. A kollégiumi jelentkezés során jelezned kell, hogy kéred a szociális pontjaid figyelembevételét. A két kérvényhez kapcsolódó dokumentációt együtt kell leadni a helyzetfelmérő adatlap kitöltési útmutatójában megjelölt igazolásokkal együtt. A rendszer előnye, hogy az itt megállapított szociális pontszám elszámolható a szemeszter során a megjelölt szociális alapú pályázatokban, így az ott beszerzendő igazolásokat nem kell ismételten benyújtanod például az őszi rendszeres szociális ösztöndíj pályázat esetében.

Mintadokumentum elérhető:
Szociális helyzetfelmérő űrlap kitöltési és pontozási útmutató 2025/2026 tanév (394 letöltés)

Mennyi a maximálisan megszerezhető pontszám a pályázat során?

  • Szociális részpontszám: legfeljebb 100 pont szerezhető.
  • Tanulmányi részpontszám: legfeljebb 50 pont szerezhető.
  • Közösségi munka alapján szerezhető részpontszám: legfeljebb 50 pont szerezhető.
    • kari vagy doktori iskolai bizottsági tevékenység 0-5 pont
    • kari részönkormányzati tevékenység 0-10 pont
    • kar vagy doktori iskola részére végzett kiemelt közösségi tevékenység 0-10 pont
    • EHÖK, DOK keretén belül végzett tevékenység 0-15 pont
    • önkéntes fenntarthatósági tevékenység 0-15 pont
    • egyéb közéleti tevékenység 0-10 pont

Bizonyos körülmények esetén, melyet a pontozási útmutató részletez, további többletpontokra lehetsz jogosult.

Hogyan számolják ki a pontjaimat?

Az egyes részpontszámok összeadódnak, így érdemes a szociális helyzetfelmérő adatlapot is pontosan kitöltened és rászánni az időt még akkor is, ha a rendszeres szociális ösztöndíjra nem vagy jogosult, hiszen ezzel a jó tanulmányi eredményeddel elért pontszámot kiegészítve tovább növelheted esélyeidet a kollégiumi elhelyezésre.

Mennyi pont kell ahhoz, hogy bekerüljek az általam kedvelt kollégiumba?

A kollégiumi férőhelyre való jogosultságot karonként, a pályázók létszáma és az általuk elért pontszám alapján határozza ítéli meg a Bizottság. A kollégiumba történő besorolás a korábbi évhez hasonlóan tanulmányi eredmény alapján zajlik. Amennyiben pontszámaid lehetővé teszik, a besorolás az általad megadott prioritás sorrend figyelembevételével zajlik.

Egyszerre több kollégiumba is be tudom adni a pályázatomat?

Igen, és javasoljuk is, hogy az összes, az adott képzési helyen elérhető kollégiumot jelöld be. Itt prioritási sorrendet is meg tudsz határozni. Ha egy adott képzési helyen elérhető kollégiumot nem jelölsz meg, és egyik általad megjelölt kollégiumhoz szükséges tanulmányi pontszámot sem éred el, abban az esetben véletlenszerűen kerülsz besorolásra a még szabad hellyel rendelkező kollégiumba.

Eddig a szakkollégiumi férőhelyre nyertem felvételt. Hogy zajlik a szakkollégiumi pályázás?

A normál jelentkezést ugyanúgy be kell adnod, és amennyiben a szakkollégium belső kiválasztása alapján a szakkollégiumi keret terhére is férőhelyt nyersz, abban az esetben a szakkollégiumi keretre soron kívül felvételt nyerhetsz. További tájékoztatást attól a szakkollégiumtól kaphatsz, ahol tag vagy.

Elrontottam a jelentkezést, újra kiszeretném tölteni. Visszavonhatom?

A kollégiumi jelentkezés esetében nincsen lehetőség a visszavonásra, azonban vissza tudjuk küldeni javításra. Ennek feltétele, hogy a kollegiumok.ehok@pte.hu e-mail címre érkezzen meg a javításra vonatkozó igény bejelentése. Kérjük, az e-mailben a Neptun kódodat mindenképpen add meg! A visszaküldést követően az Ügyintézés / Kérvények / Javításra visszaküldve menüpontban újra felnyitható a kérvény. A visszaküldésről minden esetben tájékoztató e-mailt küldünk számodra.

Kell-e bármilyen dokumentumot feltölteni?

Nem, a dokumentumokat a kitöltési útmutató alapján a kinyomtatott kérvényedhez kell csatolnod, és postán beküldened, vagy leadnod az Központi Pályázati és Szolgáltató Irodában.

A szociális űrlappal kapcsolatos kérdések

Elrontottam a szociális helyzetfelmérő adatlap kitöltését, újra szeretném kezdeni. Visszavonhatom?

A szociális helyzetfelmérő adatlap esetében nincsen lehetőség a visszavonásra, azonban vissza tudjuk küldeni javításra. Ennek feltétele, hogy a palyazatok.ehok@pte.hu e-mail címre érkezzen meg a javításra vonatkozó igény bejelentése. Kérjük, az e-mailben a Neptun kódodat mindenképpen add meg! A visszaküldést követően az Ügyintézés / Kérvények / Javításra visszaküldve menüpontban újra felnyitható a kérvény. A visszaküldésről minden esetben tájékoztató e-mailt küldünk számodra.

Most akkor hogyan szükséges az utazást számolni? Kell igazolást csatolni az utazási adatokra vonatkozóan?

Az utazási adatokat külön igazolással alátámasztani nem szükséges, viszont az egy lakcímen élőkről szóló igazolást szükséges csatolni, amelyen egyértelműen látszik hol élsz életvitelszerűen. A lakóhely és a képzési hely közötti távolságot mindenképpen a www.openstreetmap.org/directions oldalon “Auto (OSRM)” szolgáltatással szükséges kiszámítani és megadni az űrlapon.

Nem tudok egy igazolást időben beszerezni, pedig már megigényeltem! Mit tehetek?

Amennyiben önhibádon kívül nem szereztél be egy dokumentumot, lehetőséged van – indoklással ellátva – kérvényezned az adott dokumentum pótlását. E célból az űrlap 5. sz. melléklete használandó, melyet a pályázatodhoz kell csatolnod. Fontos, hogy csak a kérelemben feltüntetett, indoklással ellátott dokumentumokat van lehetőséged pótolni a megadott határidőig!

Pótlást kizárólag személyesen teheted meg, hiszen a dokumentumoknak a feldolgozás során be kell érkeznie hozzánk.

Mi az a teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt nyilatkozat a jövedelem összegéről?

Azon személyek esetében, akik elkülönülten adózó, vagy egyéb, főképp vállalkozásból származó jövedelemmel rendelkeznek szükséges nyilatkozni az elmúlt időszak jövedelmének összegéről is a NAV jövedelemigazolás, illetve a 4. sz. nyilatkozat csatolása mellett. Ehhez a nyilatkozathoz mintát készítettünk, amely a kitöltési útmutató 6. sz. mellékleteként elérhető.

Mindenki erről az 4. sz. nyilatkozatról beszél. Mi az?

A kitöltési útmutató tartalmazza a 4. számú nyilatkozatot, amelyet minden olyan személy esetében csatolni szükséges, aki nem minősül kiskorúnak, tanköteles tanulónak vagy egyetemistának. A rendszer automatikusan generálja a 4. számú nyilatkozatot minden, a táblázatba felvitt személyhez – ezzel is segítve, hogy senki ne maradjon ki véletlenül a pályázatból. Az elmúlt évek tapasztalatai szerint ugyanis gyakran éppen ezen nyilatkozat hiánya miatt nem tudtunk pontot adni a jövedelmi adatokra. Fontos azonban, hogy kiskorúak, tankötelesek vagy egyetemisták esetében a nyilatkozat csatolása opcionális.

Mi ez az egy lakcímen élőkről szóló igazolás? Miért nem elég a lakcímkártya másolata?

Ezzel az igazolással igazoljátok, hogy hányan laktok egy lakcímen. Ez garantálja, hogy minden személyről tudunk, aki veletek együtt lakik, és senkit sem hagytok ki a felsorolásból. Amennyiben nem név szerinti felsorolásban szerepelnek az igazoláson az egy lakcímen élő személyek, úgy szükséges a lakcímkártyák fénymásolatának csatolása is.

Tesóm tanköteles (kiskorú), így most akkor neki kell iskolalátogatási igazolás?

Ilyenkor a születési anyakönyvi kivonat másolata is elegendő, de lehet eredeti, 3 hónapnál nem régebbi iskolalátogatási igazolással is igazolni. Az iskolalátogatási igazolást már nem fogadjuk el a jelenleg is érvényes kitöltési útmutató szerint. A jelenleg is elfogadható igazolási módok 16 év alatt személy esetén: diákigazolvány mindkét oldalának másolata (érvényes matricával) VAGY lakcímkártya másolata VAGY születési anyakönyvi kivonat másolata. Fontos, hogy a születési anyakönyvi kivonatból csak a másolatot csatoljátok, mert az eredeti dokumentum visszaszolgáltatása ebben az esetben sok plusz munkát jelent nem csak nekünk, hanem nektek is.

Mikor beszélhetünk ingázásról?

Abban az esetben, ha naponta bejársz, nem rendelkezel a képzőhelyen sem kollégiummal, sem albérlettel és az utazási idő nem haladja meg a 2,5 órát. Ingázás esetén kötelező a tömegközlekedési bérlet fénymásolatának becsatolása.

Szakorvos ritkán rendel, be kell jelentkezni. Akkor mégis hogy igazoljam a gyógyszereket?

Ha az utolsó szakorvosi ambuláns lapot vagy zárójelentést csatolod, amelyen a felülvizsgálati dátum még nem járt le, és a szedendő gyógyszerek is szerepelnek, azt elfogadjuk. Amennyiben azonban a felülvizsgálat már lejárt, a háziorvos is igazolhatja a betegséget és a szükséges gyógyszereket. Ebben az esetben viszont elengedhetetlen, hogy az igazoláson szerepeljen: az szakorvosi vélemény alapján került kiállításra.

Saját hallgatói jogviszonyomat szükséges igazolni?

Nem! (hisz, ha nem létesítenél jogviszonyt a PTE-vel, nem is pályázhatnál)

A Neptunban magamat is hozzá kell adni a listához?

Nem szükséges magadat felvinni az egy háztartásban élők táblázatába, viszont az egy háztartásban élők számába bele szükséges számítani.

Kiről kell NAV jövedelem igazolást csatolni?

Kizárólag azon személyekről, akik elkülönülten adozó jövedelemmel vagy egyéb vállalkozási formából származó jövedelemmel rendelkeznek. Ebből fakadóan a kizárólag alkalmazotti munkaviszonyban lévőkről, munkanélküliekről, nyugdíjas személyekről a továbbiakban NEM szükséges NAV jövedelem igazolás csatolása.

Ha nekem csak a távolságra járna pont, akkor is be kell szereznem a többi papírt?

Nem, amennyiben az egy főre jutó havi nettó jövedelem meghaladja a 145.000 forintot (vagy önfenntartóként az egy főre eső kiadás nem éri el a 34.201 forintot), és emiatt nem járna pont a jövedelemre, akkor elegendő csak az egy lakcímen élőkről szóló igazolást benyújtani – ez alapján megkapod a távolságra járó pontokat.